Co jsou to TERPENY

Cannabisové terpeny, vše, co potřebujete vědět:

Existuje často přehlížená směs, která se může pochlubit neuvěřitelnou silou. V poslední době, když se konopí hlouběji dostává do hlavního proudu, lidé stále více mluví o protagonistovi rostliny - terpenoidech - obyčejně nazývaných terpeny. Drží veškerou magii za vůní a chutí.


Co je to TERPÈN?


terpen / ˈtəːpiːn / některý z četných uhlovodíků (C 5 H 8 ) n  vyskytujících se zejména v éterických olejích, pryskyřicích a balzámech

Terpeny jsou přírodní sloučeniny, které se vyskytují v rostlinách, a obecně jsou odpovědné za jejich charakteristické aroma. Tato příjemná vůně, která se vyskytuje v mnoha rostlinách a květinách, je ve skutečnosti způsobena vysokým obsahem linaloolu, běžného terpenu. Mentol - terpen, o kterém jste nevěděli - je zodpovědný za charakteristickou vůni máty, zatímco limonen a citral se nacházejí v citrusových slupkách. 
Tady je jednodušší způsob, jak se podívat kolem se a zjistit, čím jsou. Pravděpodobně jste už slyšeli o éterických olejích. Terpeny se nacházejí v různých úrovních uvnitř éterických olejů (v závislosti na kvalitě) - typicky až 90%. 
Většina éterických olejů obsahuje některé stejné hlavní terpeny, jaké se vyskytují v konopí. Když je vůně tak mocným nástrojem - spojeným s pamětí a nostalgií - není divu, že začneme slyšet více o “plachém terpenu.”

Co je to za vůni?

Terpeny se vyskytují nejen v tisících druhů ovoce, zeleniny a koření, ale také v rostlinách konopí. 
S rostoucí poptávkou po kanabisových produktech se terpeny dostávají do centra pozornosti. Nyní, když víme, co skutečně jsou - jedinečnou součást, která rozlišuje kmeny - je můžeme využít.

Bylo zjištěno, že kmeny, které jsou „většinou indikativní“, obsahují hlavně p-myrcen, zatímco kmeny „většinou sativa“ mají tendenci mít propracovanější profily terpenu.  Konopný průmysl začal vytvářet jedinečné terpénové přípravky ze známých chuťových profilů světově nejoblíbenějších kmenů konopí.

Oblíbeným produktem je OG Kush - převládající kombinace limonenu, myrcenu a beta-karyofylenu, které vytvářejí vyvážený, čistou a hladkou chuť.

859B0E20-BACF-465E-A27A-5A213A98C225

Počkejte, to není všechno

Poté, co byl objeven na začátku 50. let, výzkum ukazuje, že terpeny skutečně interagují s kanabinoidy. Zvyšují, spouštějí a dokonce blokují některé efekty vyvolané THC a CBD. 
Ethan Russo, tuto interakci a její účinky nejčastěji nazývá „doprovodný efekt“. V článku z roku 2011 zveřejněném v British Journal of Pharmacology, Dr. Russo prokázal synergii mezi různými sloučeninami a účinně odstartoval řetěz událostí, který nás vedl k dnešnímu dni. 

Konopné terpeny samotné se v poslední době objevují v mnoha spotřebitelských produktech; ve všem od kosmetiky a potravin, přes vaping a koncentráty.

Máte dotazy k terpénům? Pojďme společně hledat, jaké úžasné věci pro nás tyto přírodní sloučeniny mohou udělat, ať už pro zdraví a wellness nebo neuvěřitelný kulinářský zážitek. Je čas prozkoumat terpeny!

Tak ještě jednou

  • Každý kmen konopí produkuje terpeny na různých úrovních. Tato jedinečná kombinace dává každému jeho výraznou chuť a vůni
  • Terpeny interagují s kanabinoidy a dalšími sloučeninami rostlin: jejich přítomnost může ovlivnit způsob, jakým budete reagovat na určitý kmen. Tomu se říká doprovodný efekt.

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení